Nezapomenutelné úspěchy: Zlaté mistrovství Vlastimila Bubna

Datum:
2. 4. 2020

Vážení fanoušci a čtenáři našeho webu, v současné situaci, kdy je veškerá stolně tenisová aktivita takřka po celém světě pozastavena, jsme se rozhodli okořenit naše stránky něčím neobvyklým. Připravili jsme si pro vás několik článků, ve kterých si připomeneme významné úspěchy našich současných hráčů a hráček z předešlých let.  První sérii článků budou spojovat medailové radosti z dvouher na mistrovství České republiky.

Dnes se vrátíme do mistrovství České republiky staršího žactva v Hluku v roce 2014. Tehdejší mistrovství republiky se stalo osudovým turnajem pro Vlastimila Bubna. Vlasta byl nasazenou dvojkou celého turnaje a do Hluku si přivezl výbornou formu. Během sezony se mu podařilo vyhrát tři bodovací turnaje za sebou a na kontrolním turnaji obsadil druhé místo. Na ligové scéně byl třetím nejlepším hráčem 3. ligy a připsal si i dvě výhry v 1. lize.

V sobotních úvodních kolech si Vlasta se svými protivníky poradil, jak se říká, „bez ztráty kytičky“. Jeho prvním soupeřem byl Filip Růžička (Agrotec Hustopeče). Vlasta nenechal nic náhodě a soupeře smetl hladce 4:0. Ve druhém kole Vlasta přehrál Filipa Hromka (SKST Hodonín) a konečné skóre bylo stejně jako v prvním kole, tedy 4:0. Vlasta dokonce svým prvním dvěma soupeřům povolil stejný počet míčků, konkrétně 25.

První komplikace přišla v nedělním čtvrtfinále. David Průša (Sportovní Jižní Město o. p.) do zápasu o medaili vletěl jako na koni a dostal se do vedení 2:0 na sety. Náš hráč se však dokázal včas dostat zpátky do tempa, otočil na 4:2 a postoupil do semifinále. V semifinálovém souboji se proti Vlastovi postavil Jan Gorecki (SKST Baník Havířov). Vlasta se po vítězném čtvrtfinále dostal opět do fazony a svého soupeře porazil 4:0.

Ve finálovém zápase dvouhry starších žáků na Vlastu nečekal nikdo jiný než nasazená jednička celého turnaje, Jiří Martinko (TJ Ostrava KST). Jedno zlato z turnaje už náš hráč měl jisté. Ve finále čtyřhry se svým parťákem Ondřejem Vévodou (BSK Malenovice) porazili právě Jiřího Martinka s jeho spoluhráčem Jakubem Plachtou (TJ Ostrava KST). I ve finále dvouhry začal Vlasta slibně, dokonce vedl 3:1 na sety. Martinko však rychle srovnal stav na 3:3. Rozhodující set ale nakonec patřil našemu reprezentantovi, a tak mohl Vlasta slavit zisk titulu mistra České republiky.

Jak Vlasta svůj úspěch hodnotí dnes? „Na ten turnaj vzpomínám velmi rád, všechno si sedlo jak mělo. Hrál jsem dobře, připadl mi i dobrý los a kromě komplikace ve čtvrtfinále jsem moc potíže neměl. Do finále jsem šel s pocity, že nemám co ztratit. Jirku jsem do té doby neporazil, takže jsem mohl hrát uvolněně, což taky vedlo k mému vedení 3:1. Když už jsem byl takhle blízko výhře, tak jsem trošku znervózněl, Jirka mě přehrával a zaslouženě srovnal. Před posledním setem mi trenér M. Lebeda řekl, ať se nijak nestresuju a hraju, co umím.  Díky tomu jsem ze sebe setřásl nervozitu a nakonec vyhrál. Je to jeden z mých největších úspěchů v kariéře a rád se k němu ve vzpomínkách vracím.“

Na tento turnaj vzpomíná i trenér Michal Lebeda starší, který Vlastu ve všech zápasech koučoval. „MČR v Hluku v roce 2014 bylo z pohledu našeho oddílu nejúspěšnější mistrovství v historii. V nedělním závěrečném programu jsme měli „tři želízka v ohni“. V ten den jsme nakonec  ani jednou neprohráli a získali tři zlaté medaile (Buben-dvouhra, čtyřhra, Kozáková-čtyřhra). Co se týče Vlasty Bubna, tak právě na tomto mistrovství potvrdil, že může v budoucnu hrát úspěšně extraligu mužů. Předvedl velmi soustředěný a kvalitní výkon, který byl zaslouženě odměněn. Velmi dobře se mi s ním při koučování spolupracovalo, což platí vlastně dodnes.“