Nezapomenutelné úspěchy: Nevídaná premiéra Terezy Bártové na mezinárodní scéně

Datum:
30. 5. 2020

Po menší pauze se opět vrátíme ke vzpomínkám na významné úspěchy našich hráčů. Všechny medailisty z dvouhry na MČR jsme již vyčerpali, takže se dnes podíváme na jednu velmi zajímavou mezinárodní medaili. V listopadu roku 2017 vyjela Tereza Bártová, současná reprezentantka a účastnice posledního mistrovství Evropy, na svůj vůbec první turnaj světového okruhu ITTF World Junior Circuit. S naší klubovou výpravou se zúčastnila turnaje v portugalském městě Guimaraes, kde se jí povedlo něco nevídaného.

Tereze v kategorii Hopes (mladší žákyně) přidělil los do skupiny dvě soupeřky z Portugalska a jednu soupeřku ze Singapuru. S nervozitou z nového mezinárodního prostředí se Tereza zdatně vypořádala, jelikož v prvním zápase proti Lai Chloe Neng Huen zvítězila 3:1. I v dalších dvou zápasech si počínala jednoznačně a obě hráčky z Portugalska „smázla“ 3:0. Ve skupině tak skončila na 1. místě, čímž si zajistila již na svém prvním světovém turnaji postup do hlavní soutěže. Tereza však ve skvělých výkonech pokračovala i nadále. Ve čtvrtfinále nastoupila proti Ines Salgado z Portugalska. Proti domácím hráčkám se Tereze na tomto turnaji opravdu dařilo, a tak i tuto soupeřku z Portugalska porazila 3:0. Až v semifinále zastavila Terezu v této neskutečné krasojízdě druhá nasazená hráčka celého turnaje.  Ser Lin Quian ze Singapuru podlehla naše hráčka 0:3, nicméně i tak se jí podařilo něco výjimečného. Získat hned na svém prvním světovém turnaji medaili se povede opravdu málokomu.

Jak Tereza svůj úspěch hodnotí dnes? „Turnaj v Portugalsku byl můj první velký zahraniční turnaj. Nejela jsem tam s žádným očekáváním. Chtěla jsem pouze získat nové zkušenosti. První zápas ve skupině jsem byla nervózní a nehrála jsem podle svých představ. Poté díky cenným radám pana trenéra Lebedy se mi podařilo průběh zápasu otočit ve svůj prospěch. Další dva zápasy se má hra zlepšovala a bez problémů jsem vyhrála. Před čtvrtfinálovým zápasem jsem byla opět nervózní, ale díky příznivému losu a troše štěstí jsem zápas dotáhla do vítězného konce. V semifinále jsem již nestačila na silnou Singapurku. Celý turnaj jsem si velmi užila a byla to pro mě velká zkušenost.“

Na tento turnaj vzpomíná i trenér Michal Lebeda starší, který Terezu ve všech zápasech koučoval. „Pro Terezu byl tento turnaj doslova „křest ohněm“. Nejenže to byl první její světový turnaj, ale navíc si zažila náročné cestování letadlem s přestupem a dlouhým čekáním. Samotný turnaj se konal ve velmi pěkné hale, kde se mimo jiné bude letos konat mistrovství světa juniorů, a byl velmi dobře zorganizován. Tereza překonala počáteční nervozitu a v průběhu turnaje ukázala velkou vnitřní sílu, což považuji za její přednost i v současné době. Možná jí pomohly, jak říká, moje rady, ale Tereza dokázala v klíčových momentech turnaje vzít zodpovědnost do svých rukou. Opravdu zaslouženě získala medaili a velmi se o to zasloužila. Krátké zhodnocení: velmi dobrá spolupráce, hezký turnaj, medaile. Co si můžeme přát víc.“