Nezapomenutelné úspěchy: Doslova vybojovaná bronzová medaile Terezy Jiráskové

Datum:
16. 4. 2020

V dnešním díle si přiblížíme mistrovství České republiky staršího žactva z roku 2016. Pro tehdy čtrnáctiletou Terezu Jiráskovou bylo tohle mistrovství, které se konalo v Mostě, jedním z nejúspěšnějších turnajů v její kariéře. V průběhu sezony podávala Terka na BTM velmi vyrovnané výkony. Třikrát skončila na 5. – 8. místě a na žebříčkovém turnaji obsadila 5. místo. Jenom ta medaile jakoby nechtěla cinknout. V ligových soutěžích nastupovala pravidelně v 1. lize žen, kde měla úspěšnost 30%, a v extralize si dokonce připsala první výhru.

Terka byla v Mostě sedmou nasazenou hráčkou turnaje. V úvodním kole si poradila s Eliškou Cimrmanovou (TSM Kladno) hladce 4:0. Osmifinálové kolo už však bylo mnohem vyrovnanější. Terka narazila na Helenu Sommerovou (SK DDM Kotlářka Praha) a začátek zápasu pro ni nevypadal vůbec dobře. Sommerová vedla už 2:0 na sety, poté však přišla na řadu vítězná šňůra naší hráčky, která otočila stav zápasu na 3:2. Bohužel se jí nepodařilo zápas ukončit v šestém setu, a tak utkání dospělo do rozhodující sedmé sady. Tu nakonec ovládla Terka a dostala se tak do nedělního čtvrtfinále. V boji o medaili na ni čekala jedna z favoritek celého turnaje, Tereza Pytlíková (SKST Vlašim). Čtvrtfinále mělo velmi podobný průběh jako předešlé kolo. Soupeřka nad Terkou opět vedla 2:0 na sety, i v tomto zápase se jí však podařilo stav zápasu srovnat. Po pátém setu byla ale znovu blíže vítězství Pytlíková, protože se dostala do vedení 3:2. Přesto se Terka nevzdala, celý zápas otočila na 4:3 a postoupila do semifinále. V semifinále její cesta turnajem skončila poté, co prohrála s druhou nasazenou hráčku, Gabrielu Štěpánovou (SKST Baník Havířov), 4:1. K bronzovým medailím ze čtyřhry a mixu tak na mistrovství přidala i vytouženou bronzovou medaili z dvouhry.

Jak Terka svůj úspěch hodnotí dnes? Toto mistrovství považuji určitě za svůj největší úspěch ve své kariéře. Nedokázala jsem uvěřit, že jsem postoupila do čtvrtfinále. A o to větší to byl pro mě šok, když jsem po bitvě (a když říkám bitvě, opravdu myslím bitvě) postoupila až do semifinále. Moc si z toho zápasu nepamatuji. Vím, že jsem byla strašně nervózní, jelikož jsem se takhle daleko nikdy nedostala. Asi ani po vyhlašování jsem pořádně nevnímala, co jsem dokázala. Může se zdát, že to pro mě bylo, jako vyhrát celé mistrovství ČR. Věřte mi, že to tak opravdu bylo a stále je. Nesmírně si toho vážím a s radostí na to vzpomínám.“

Na tento turnaj vzpomíná i trenér Michal Lebeda starší, který Terku v klíčovém zápase o medaili koučoval. Vždy jsem rád, když se hraje jakýkoliv turnaj v Mostě. Mám to tam rád a také se tam našemu oddílu daří. V průběhu turnaje úspěšně koučovala Terezu Olesia Stakhová a ani už nevím, co nás vedlo k tomu, že jsme se rozhodli, že do boje o medaili půjdu za ohrádku já. Jsem za to však velmi rád, protože tento „bronze medal match“ je pro mne dodnes mimořádným sportovním zážitkem a patří do TOP 3 zápasů, které jsem kdy koučoval. Zápas začal hodně nervózně a z počátku se nám nedařilo najít úspěšnou taktiku. První zlom nastal po druhém setu, kdy se začala karta obracet. Tereza velmi dobře dodržovala plán, na kterém jsme se domluvili a vyrovnala na 2-2. Od tohoto stavu to byl opravdu nevídaný boj obou hráček, který se jen tak nevidí. Dlouhé výměny doprovázelo obrovské nasazení a úsilí. Do sedmého setu nastupovala Tereza v herní euforii, a když je ji podařilo nakonec soupeřku porazit, tak to byla opravdová radost, kterou často vídáme v televizi. Moc jsme tu medaili Tereze přáli a navíc jí ta bojovnost zůstala a kdo se chce přesvědčit, nechť se přijde podívat na některé její ligové utkání. Pro mne mimořádný zážitek, pro Terezu mimořádný sportovní výkon a nezapomeňme, že mnoho práce za ohrádkou odvedla Olesia Stakhová.“