Nezapomenutelné úspěchy: Česko – ruská spolupráce, ze které se pro Martinu Novákovou vyklubaly dvě medaile z jednoho „svěťáku“

Datum:
18. 6. 2020

Dnes si zavzpomínáme na další medailově velmi povedený mezinárodní turnaj. Na konci října roku 2018 se zúčastnila Martina Nováková turnaje světového okruhu ITTF World Junior Circuit, kde byla jediným reprezentantem České republiky. I když měla naše republika na tomto turnaji pouze jednu reprezentantku, patřila díky Martině mezi nejúspěšnější země. V sezoně 2018/2019 byla Martina 18. hráčkou republikového žebříčku dorostenek a v 1. lize, kde nastupovala za oddíl SKP Sever Ústí nad Labem, byla 8. nejlepší hráčkou celé soutěže s úspěšností 63%.

V egyptském městě Sharm El Sheikh začal celý turnaj soutěží družstev. Martina vytvořila s Ruskou Ekaterinou Zironovou a Řekyní Elisavet Terpou velmi silný tým.  Ve skupině ztratilo jejich družstvo pouze jedinou dvouhru, a tak postoupilo po výhrách 3:0 a 3:1 do semifinále. Semifinálové klání s celkem Egypt A bylo velice napínavé, na konci těšil z vítězství 3:2 česko – rusko – řecký tým, jenž tak čekalo finále s Čínou. Ve finále se tomuto družstvu podařilo porazit i čínský výběr, takže Martina získala svoji první zlatou medaili z turnaje světového okruhu.

Spolupráce naší hráčky s Ruskou Zironovou pokračovala i v kategorii čtyřher. Po výhře v prvním kole přišel velmi vyrovnaný zápas o medaili proti egyptskému páru Fathy – Sameh. Z jistoty zisku medaile se ale i tak radovala dvojice Nováková – Zironová, která následně lehce zvládla semifinálový duel s Polkami. Ve finále se ale bohužel Číňanky pomstily za prohru ve finálovém zápase družstev, takže zlato tentokrát braly reprezentantky této stolně tenisové velmoci. Ke zlatu z družstev a stříbru ze čtyřhry následně přidala Martina ještě dělené deváté místo z dvouhry.

Jak Martina tento úspěch hodnotí dnes? „Turnaj v Egyptě bych zařadila mezi moje nejpovedenější turnaje vůbec. Jsem velmi ráda, že jsem si mohla zahrát družstva i čtyřhru s několikanásobnou mistryní Evropy. Byla to pro mě určitě cenná zkušenost.“

A jak hodnotí neobvyklou spolupráci s ruským trenérem v soutěži družstev a čtyřher? „Z ruského trenéra jsem měla celkem dost velký respekt. Většinu času jsem mu ale stejně nerozuměla. Nadával nám totiž (rusky) kvůli tomu, že jsme se spoluhráčkou ve čtyřhře dost motaly, takže z nás byl totálně hotový.“